Witamy w organza-imprezy.pl

Kompleksowa Organizacja Wesel, Imprez Integracyjnych i Okolicznościowych

Aktualności

Organza w Gazecie Pomorskiej

18.12.2012 r.

 

Voucher Badawczy. 40 firm otrzyma pomoc na innowacje.

 

W piątek poznaliśmy 40 lokalnych firm, które otrzymają dofinansowanie badań. Wśród
przedsiębiorców rozdzielono w sumie milion 564 tysiące złotych.

 

Kujawsko-Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców ogłosił właśnie, kto otrzyma wsparcie w ramach projektu „Voucher Badawczy”. - Do ostatniej, jak i pierwszej edycji konkursu mieliśmy najwięcej zgłoszeń – zauważa Michał Majcherek, kierownik projektu. – W sumie złożono teraz 76 wniosków. Formalnie odpadło 18, merytorycznie 10, a 8 zostało ocenionych pozytywnie, ale nie dostało dofinansowania z powodu braku środków.

Przypomnijmy, dotacje przyznawane są na badania przemysłowe lub prace rozwojowe, a także badania wyrobów na zgodność z obowiązującymi w danej branży wymaganiami normatywnymi. Firmy, które już współpracowały z jednostkami naukowymi otrzymały voucher w wysokości do 50 tysięcy złotych, natomiast te, które będą robiły to pierwszy raz - do 25 tysięcy złotych.

Wśród szczęśliwców znaleźli się tym razem między innymi: Best z Koronowa, Projprzem Eko z Zamościa, Bart z Sulnowa, Gekko&Partners z Wąbrzeźna, Optiguard z Torunia, a także LLJ Software&Electronics, RBBIMOS Tartan i ZETO z Bydgoszczy.

- Jestem zaskoczona, że tak dobrze poszło – mówiła w rozmowie z „Pomorską” Danuta Nitka, szefowa przedsiębiorstwa Best z Koronowa, które od nas dowiedziało się, że otrzyma voucher. – Pieniądze przeznaczymy na badania oraz analizę naukowców umożliwiające uruchomienie i prowadzenie portalu. Będzie on promował lokalne produkty i przedsiębiorstwa, a także turystykę regionu. Mamy być zarządcą tej strony.

Oni skorzystali i nie żałują


Zapytaliśmy firmy, które były już finalistami poprzednich edycji programu, jak go oceniają. – Cieszymy się, że otrzymaliśmy voucher na 25 tysięcy złotych na badania dotyczące technologii obróbki ścieków – podsumowuje Janusz Olszewski, prezes bydgoskiego Metalko. - Udało się nam zrobić więcej niż planowaliśmy. Jednak to dopiero początek drogi przed nami.

Z takiej pomocy zadowolona jest Agnieszka Michalska, szefowa firmy Organza w Bydgoszczy, która zajmuje się organizacją wesel, imprez integracyjnych i okolicznościowych. – Pieniądze przeznaczymy na pierwszy w Polsce portal Kujawsko-Pomorskich Targów Ślubnych, na którym oprócz ofert wystawców znajdą się artykuły i porady ekspertów - wyjaśnia. - Nowożeńcy będą mogli odwiedzać go 24 godziny na dobę. Będzie dostępna też innowacyjna wyszukiwarka - wpisując datę ślubu, wyświetli się lista restauracji i hoteli, które w tym czasie będą wolne.

- To również bardzo dobre rozwiązanie dla lokalnych firm – dodaje właścicielka Organzy. - Tradycyjne targi ślubne odbywają się rzadko i liczba odwiedzających je spada, a opłaty dla przedsiębiorców chętnych, aby wystawić się w internecie, będą niższe niż podczas imprez w rzeczywistości. Portal ma ruszyć na przełomie lutego i marca.

Cieszą się też pracownicy Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy. - Pieniądze wydaliśmy na testy diagnostyczne dotyczące analizy genu, który związany jest z dziedzicznymi przypadkami raka sutka – tłumaczy Jolanta Powierska-Czarny, kierownik IGS. - Część z prac związana była z przygotowaniem nowoczesnych testów genetycznych. Dzięki voucherowi mogliśmy podjąć współpracę z profesorem Piotrem Kozłowskim, ekspertem do spraw genetyki, który niedawno zakończył współpracę z Harvardem.

 

Instytut pozyskał też ponad trzy miliony złotych z programu Innowacyjna Gospodarka, które pozwolą kontynuować prace rozpoczęte w ramach vouchera. – Środki te umożliwią wdrożenie testu i zakup sprzętu – dodaje Jolanta Powierska-Czarny.

Planują kontynuację

To ostatnia edycja konkursu w ramach tego projektu. Jednak, jak mówi Waldemar Książczak, wiceprezes zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, planowany jest już następca „Vouchera Badawczego”.

- Nowa edycja miałaby odbyć się na podobnych zasadach – zdradza Waldemar Książczak. – Chcemy ją jak najszybciej uruchomić. Czekamy na potwierdzenie z Urzędu Marszałkowskiego, kiedy i w jakiej formie wystartuje.

Co się zmieni? - Pewne projekty potrzebują większych sum, stąd planowane jest podniesienie udzielanych kwot – wymienia wiceprezes zarządu KPZPiP. - Nowością ma być też voucher grupowy – kilka firm razem mogłoby sięgnąć po większe środki. Chcemy również, aby nowy projekt doprowadził do utworzenia i ukształtowania sieci brokerów innowacji w naszym regionie.

 

link: http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/voucher-badawczy-40-firm-otrzyma-pomoc-na-innowacje

Katarzyna Paczewska

Gazeta Pomorska, 18 grudnia 2012 r.

Szybki kontakt






O nas

o nasFirmę Organza tworzą młodzi, kreatywni ludzie, którzy każdego dnia przemieniają marzenia w rzeczywistość.

::więcej